Inne

Inne

Igłoterapia

Igłoterapia inaczej zwana suchym igłowaniem (dry needling) polega na wbiciu igły w odpowiednie punkty w ciele pacjenta, zazwyczaj są to struktury mięśniowo-powięziowe. Zabieg ten może wpływać rozluźniająco na napięte tkanki, poprawiać ukrwienie lub unerwienie ciała. Igły, które się używa w igłoterapii, są to te same igły, które stosuje się w akupunkturze , lecz o różnej długości zależnie od potrzeby. Igły są cienkie – 0,3 mm, sterylne, jednorazowego użytku. Ich koniec zaostrzony jest dookoła – jak gwóźdź, a nie jak igły iniekcyjne – ścięte pod kątem, przez co nie wyrządzają w ciele takich szkód, nie tną tkanek.

Pinoterapia

Pinoterapia jest terapią polegającą na stymulacji odpowiednich obszarów na skórze pacjenta, przy pomocy metalowych narzędzi, co powoduje pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Tarapia ta jest częścią medycyny manualnej wg. FRSc. Pin – metalowe narzędzie przypominające gwóźdź lub płaski śrubokręt dzięki swojemu kształtowi umożliwia odpowiednie stymulowanie układu nerwowego. Stymulacja polega na różnym uciskaniu, bez przebijania skóry. Pinoterapia jest szczególnie przydatna przy ograniczeniach ruchomości w ciele, zaburzeniach neurologicznych, bólach mięśniowo-powięziowych i bólach głowy, zaburzeniach nerwicowych.

Kinezjotaping

Kinezjotaping jest metodą terapeutyczną polegającą na oklejaniu konkretnych części ciała pacjenta specjalnymi plastrami. Plastry nie zawierają leku, są hipoalergiczne, odporne na działanie wody oraz umożliwiają przepływ powietrza. Dzięki odpowiedniemu utkaniu plastrów są one rozciągliwe w jednym kierunku. Właściwie przyklejony plaster zmienia naprężenie skóry, przez co dochodzi do zmian w powięzi powierzchownej ciała, przekłada się to na poprawę funkcjonowania mięśni, zmniejszenie bólu, przyspieszenie wchłaniania obrzęków i siniaków.

Masaż bańką chińską

Po rozprowadzeniu olejku przysysa się do skóry podciśnieniowo gumową bańkę, następnie ruszając bańką masuje się ciało pacjenta. Masaż ten jest szczególnie pomocny przy zaburzeniach ukrwienia danej okolicy – pobudza krążenie krwi, pomaga rozluźnić powięź powierzchowną, polepsza ślizg tkankowy. Masaż bańką chińską wykorzystywany jest też przy zabiegach kosmetycznych do poprawy jędrności skóry i pozbywania się cellulitu. Po masażu pacjent może czuć rozluźnienie i silne rozgrzanie masowanego obszaru. Zazwyczaj po zabiegu występują siniaki i zaczerwienienia, które dosyć szybko się wchłaniają.

Masaż Gua sha

Masaż wykonywany w czasach starożytnych oraz obecnych w Chinach, Mongolii, Wietnamie, Kambodży, Indiach i Indonezji. Tłumacząc z języka chińskiego Gua oznacza skrobanie, Sha oznacza zaczerwienienie. Jest to szczególna forma masażu polegająca na skrobaniu skóry przy pomocy płaskiej płytki wykonanej z kamienia, rogu, drewna lub metalu. Przyrządy do masażu mają zaokrąglone krawędzie przez co nie ma możliwości przecięcia skóry. Celem masażu jest poprawienie krążenia krwi i limfy. Zazwyczaj po zabiegu w miejscu masowania występują siniaki i zaczerwienienia.

Akupunktura

Akupunktura jest jedną z gałęzi Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jest to holistyczny i bardzo rozbudowany sposób dbania o zdrowie stosowany w Chinach przez tysiące lat. Polega na wbijaniu cienkich igieł w punkty akupunkturowe w ciele pacjenta. Poza wbijaniem igieł można stymulować punkty w inny sposób – ucisk, masaż, podgrzewanie itp. Celem akupunktury jest przywracanie i utrzymanie równowagi energetycznej w ciele.

W swojej pracy wspomagam się akupunkturą, aby pomóc w prawidłowej pracy narządów, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie organizmu pacjenta.

Akupunktura ucha

Akupunktura ucha jest odrębną metodą akupunktury. Ucho (małżowina uszna) jest odwzorowaniem całego ciała człowieka, przez to stymulując odpowiednie punkty na uchu można wpływać na narządy, funkcje i części ciała. W punkty na uchu można wbijać igły akupunkturowe, uciskać przy pomocy wąskiego narzędzia (pin) lub przykleić plasterek z ziarnem Vaccaria, które może pozostać na dłuższy czas na uchu i być dodatkowo stymulowane przez pacjenta.